Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi ailesel (AGA) olmayan saç dökülmesi tipidir,erkeklerde de görülür ama çok daha seyrektir.Bu tip dökülme kadın saç dökülmelerinin % 50 lik kısmını oluşturur,kadınlarda görülen dökülmelerin diğer yarısın erkek tipi yani androgenetik saç dökülmesi oluşturur.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden eşit oranda dökülme vardır yani ense kısmı da seyrekleşmiştir, tedavide başarı şansı daha düşüktür.Bölgesel ürün kullanmak yerine ı xpecia tablet gibi keratin,L-Sistin,çinko,demir,magnezyum gibi saç dökülmesi ve kalitesine etkili çoklu maddeler içeren ürün kullanımı tercih edilmelidir.Ek olarak % 2 Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanımı önerilir.

Kadın tipi saç dökülmesi

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.

Guatr hastalığına bağlı saç dökülmeleri;

Zehirli yada düşük olabilir.Hormonun yüksek olduğu zehirli guatr da saçlarda kırılma şeklinde dökülme olur.Hormon azlığı olan hipotiroidide saçlar soluklaşır ,söner ve kalite kaybederek dökülür.Öncelikle guatr hastalığının tedavisine başlanmalıdır ek olarak günlük B7 vitamini (biotin) veya tercihen saça yönelik formülasyon içeren xpecia tablet başlanması dökülmenin kısa sürede durmasını sağlar.

Anemi (kansızlık);

Bayanlarda en sık konulan saç dökülme teşhislerindendir,kansızlığa bağlı saç dökülmesinde hastaya saç dökülmesi tedavisi yanı sıra Fe (demir) de başlanmalıdır.Anemiye bağlı saç dökülmelerinde 2 farklı ilaç almak yerine uygun dozda demirse içeren xpecia tablet alınabilir.

 Hamilelik ve doğumda görülen saç dökülmeleri ;

vücut için önemli bir strestir günlük 2-5 mg B7 vitamini almakla düzelir,gerek hamilelikte gerekse emzirirken kullanmanın sakıncası olmaz.Bu tip dökülmelerde bölgesel ürün kullanmak gerekmez.

Ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleri ;

Genellikle beslenme normale dönünce kendiliğinden düzelir.Diyete devam edilmesi gerekiyorsa saça yönelik geliştirilen tablet formundaki ilaçlar vaya günlük 5 mg B7 vitamini alınmalıdır.Biotinin iştah artırıcı etkisi yoktur.

Menopoza bağlı dökülme:

Bu dökülmenin sebebi hormonlar olduğu için erkek tipi (ailesel-AGA) dökülme olarak değerlendirilip ona göre tedavi planlanmalıdır.

Speak Your Mind