Ginseng

Ginseng tam adıyla panax ginsendir. “Panax” kelimesi eski Yunanca’da tam iyileşme anlamına gelen “panacea” kelimesinden gelmektedir. Ginseng, latince adı “Panax” olan bir bitkinin türlerinden birisidir. Anlamından bile Panax Ginseng bitkisinin geçmişte ve şu an yaşayan insanlar arasında ne kadar çok bilinen bir bitki olduğunu çıkarabiliriz. 2000 yıldan fazla bir zamandır Çin ve diğer Uzak Doğu ülkeleri arasında başlıca iyileştirici bitkilerden biri olarak kullanılmaktadır.

Kore, Rusya, Çin, Amerika ve Japonya’da yetişen bitki, 3 ila 10 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Bitkinin kökleri tıbbi amaçlarla kullanılır. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, östrojen ya da diğer steroid hormonlarına benzer davranabilen eleutherositler içerirler.

1 – Kore Ginseng Kore Ginsengi, ginseng çeşitleri içinde en önemlisidir diyebiliriz. Çünkü yüzyıllardır kullanılan ve içinde asıl adaptogen denilen strese karşı vücut direncini artıran maddeleri bulunduran Kore Ginsengi dediğimiz türdür.

2 – Amerikan Ginsengi, Kore ginsengine çok benzer fakat asıl yaşam alanı olan Uzak Doğu’da yetiştirilmediği için iki bitki arasında farklar mevcuttur.

3 – Sibirya Ginsengi ise asıl panax ginseng bitkisiyle hiçbir benzerliği olmayan, ticari kaygılar için ginseng ismi verilmiş tamamen farklı bir bitkidir. Aldığınız ürünlerde Sibirya ginsengi yazıyorsa almayınız.

4 – Kırmızı Ginseng adıyla da bilinen, köklerinin koyu kırmızı olması nedeniyle kırmızı ginseng denilen bitki Kore ginsenginden başka bir bitki değildir. Güney Kore’de ve bazı uzak doğu ülkelerinde üretimi yapılır ve tüm dünyaya bu ülkeler tarafından ihraç edilir.

Ginseng içeren ürünlerin (sprey,şampuan,serum vs) etkileri;

Yıpranmış saçlar üzerine koruyucu bir etkiye sahiptir.

Saça güç ve esneklik sağlar.

Saçta nemin daha fazla ve uzun kalmasını sağlar.

Saçın yumuşaklığını ve parlaklığını arttırır.

Bileşenleri ile saç kaybını (dökülmesini) önler.

Zayıflamış saç köklerini canlandırır.

Saçın kurumasını önlediği için kırılmayı da önler, saç daha dayanıklı hale gelir.

Saçın uzamasını hızlandırır.

Yaşlanan saç derisini iyileştirerek bazal hücrelerin bölünmesini ve üremesini artırır

Kepeği ve kaşıntıyı giderir.

Saçlı deriyi besler ve daha iyi görünmesini sağlar.

Yağ salgılanmasını dengeler.

Güzel görünen, sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

Saçın uzama dönemi anageni uzatır,

Ginsengli ürün satın alırken Kore ginsengi diğer adıyla kırmızı ginseng olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018