Saw Palmetto

Saw palmetto üzerinde en fazla bilimsel çalışma yapılmış bitkilerden biridir, serenoa repens ve sabal serrulata isimleri de kullanılmaktadır. Cüce palmiye ağacı adıyla bilinir, Türkiye’de yetişen palmiye ağacına benzer ancak daha küçük boyludur. Özellikle erkeklik hormonu sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmesi ve prostat büyümesi durumlarının tedavisi için yapılmış yüzlerce bilimsel çalışmalarla iyi tanımlanmış bir bitkidir.

Saç dökülmesi tedavisinde en yaygın kullanılan bitki özütüdür. Yapılan bilimsel çalışmalarda 5-alfa redüktaz enzim tip 1 izoenzimini inhibe ederek testoterondan di hidro testostron (DHT) oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin % 95’i, kadınlarda görülen saç dökülmelerinin %50’si DHT hormonu sebebiyle olmaktadır. Saw palmetto gerek ağızdan hap şeklinde kullanımı ve gerekse bölgesel olarak kullanımı DHT oluşumunu engeller. Ağızdan bu amaçla kullanılan finasterid ve dutasteri %-alfa redüktazın hem tip 1 hem tip 2 izo enzimini engellediği için yan etkiler yapmaktadır. Saw palmetto özütü daha çok saçta etkili olan tip 1 izo enzimi engellediği için ağızdan kullanımda da yan etki yapmaz.

Saw palmetto uygulandığı bölgedeki saç köküncde ve saç kökündeki yağ bezinde oluşan DHT’nin oluşumunu engelleyerek saç köküne vereceği zararı engeller. DHT oluşumunu bölgesel olarak engellediği için vücutta cinsellik üzerine herhangi bir yan etki oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018