Genetik Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin onlarca sebebi bilinmektedir, bunlar arasında erkekler arasında % 95, kadınlar arasında % 50 ile her iki cinste de en sık karşılaşılan ve tedavide başarısı en yüksek tipte dökülmedir. Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavisi yapılabilir ve tedavi edilmesi gereken hastalıktır. Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Genetik Saç Dökülmesi

Irsi, hormonal, erkek tipi, AGA, ailesel tanımlamaları da kullanılmaktadır. Sebebi net bir şekilde tespit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedavisi de çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün ya da ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç kombinasyonlarıyla % 95 oranında yüksek başarıyla tedavi edilebilir. Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel dökülmede yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Tablet Şeklinde Saç Dökülme Tedavisi

Biotin (B7 vitamini- H vitamini)
Saç vitamini olarak da bilinir. Kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır. Sorunun ciddiyetine göre günlük 2 mg – 5 mg -10 mg olarak kullanılır. Tek başına dökülmeyi durduramaz, eğer biotin kullanılacaksa mutlaka ek ürün kullanılmalıdır.

Finasterid (Propecia – proscar)
Dökülmenin asıl sebebi olan DHT’yi baskılar tek başına % 70 etkilidir, hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir. Günde bir defa 1 mg kullanılır. Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart)
DHT’yi baskılar % 70 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır. Günde bir defa 0.1 mg kullanılır. Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Xpecia Tablet
Finasterid ve dutasterid gibi etki eden bitkisel aktifler yanı sıra kalite artışı da sağlayan saçın yapım maddeleri, vitaminler ve elementler içeren kombine bir tablettir. Başarısının finasteride ve dutasteride kıyasla biraz daha fazla olması beklenir, bu ilaçlar gibi yan etki yapmaz. Erkek ve kadın formu vardır. Bu üç ilaç da genellikle spreylerle kombine kullanım önerilir.

Bölgesel Kullanılan Saç İlaçları

Procapil;
Minoxidil gibi köke gelen kan dolaşımını artırır, kökü uyarır. Minoxidilden farklı olarak uygulandığı alanda DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT’nin köke verdiği zararlı etkisini azaltır. DHT üzerindeki etkisi sayesinden minoxidilden farklı olarak orta ve uzun vadede etkisi azalmaz.Tek ürün kullanımında % 85-90 oranında başarı elde edilebilir. Xpecia, finasterid veya dutasteridle birlikte kullanımında başarısı daha da artar.

Minoxidil
Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır dökülme tedavisinde % 80 etkilidir. Günde 2 defa kullanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar. Minoxidilin bir diğer sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.

Çinko; eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür. Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Saç Dökülmesi İçin Kobin Önerileri

Minoxidil + finasterid (propecia ) veya Minoxidil + Xpecia Tablet
Başarılı kombinasyonlardır, minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir. Bu kombinasyon için rogaine sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir. Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir. Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma, memelerde büyüme ve sızlama yapabilir. Xpeciayla yapılan kombinasyonda bu yan etkilere asla rastlanmaz.

Procapil + Finasteride veya Procapil + Xpecia
Xpeciadaki kalite artışı sağlayan ek maddeler sayesinde yukarıdaki kombinasyonlara benzer belki biraz daha yüksek olumlu sonuç alınır.

Türkiye’de üretilen procapil içerikli ilk ilaç Hairforte Spreydir, optimum etkinlik dozu % 2 kadın ve % 3 erkek formları şeklinde üretilmektedir. Sonrası dönemde bizimkinde daha fazla var mantığıyla %5 içerikli olanlar üretilmiş olsa da üretim kaliteleri sebebiyle zamanla piyasadan çekilmek zorunda kalmışlardır.

Minoxidil + biotin; % 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaatlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin dökülmeyi durdurma etkisi yoktur. Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli, bilimsel ürün kullanılmalıdır. Özellikle 1 yada 7.000 saç teli, 40 günde 10.000 saç teli artışı gibi akla, mantığa, bilime aykırı reklamlarla satılan ürünlere karşı dikkatli olunmalıdır.

Kaynak: Genetik Saç Dökülmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018