Erkeklerde Saç Dökülmesini Önlemek

Erkeklerde sıkça görülen saç dökülmesi %95 oranında ailesel yatkınlığı (genetik, ırsi..) olan kişilerde görülmektedir. Bu sebeple meydana gelen dökülmelere, çözümü en kolay denilecek dökülmeler olarak bakılabilir.

Bu dökülme tipi yalnızca erkeklerde değil %20-30 oranında kadınlarda da ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden toplumda “erkek tipi saç dökülmesi” olarak ifade edilmektedir. Doğru önlem tekniklerini uyguladığınız da çözümü en basit dökülme tipidir. Irsi saç dökülmesi problemine karşı kullanılması gereken ürünlerin içeriğinde procapil, finasterid, isoflavon ve saw palmetto mutlaka olmalıdır. Finasterid isminde ki maddenin içerisinde cinsel yönden yan etkisi bulunan özellikler bulunduğundan diğerlerine öncelik vermek daha mantıklı bir hareket olacaktır.

İçlerinde procapil içeren ürünler %90’dan daha fazla çözüm sunduğundan hairforte sprey ya da tablet yoluyla kullanmak istenirse Xpecia Tablet Erkek veya Kadın seçeneklerinden biri tercih edilebilmektedir.

hairforte-sprey-8

Yüzeysel olarak bu ürünlerden bahsetmek gerekirse

Hair Forte Sprey
Hair Pharma tarafından geliştirilen hairforte sprey erkek ve kadınlara göre ayrı hazırlanmış iki özel form şeklindedir. İçeriğinde üst kısımda da belirttiğimiz gibi procapil bulunmaktadır. Bu sayede genetik saç dökülmesine engel olan hairforte yine içerisinde bulunan ginseng ile hücrelerin yenilenmesi sağlar ve apigenin ile kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlar. Bunların dışında oleanoic asit sayesinde DHT oluşumuna sebep olan 5 alfa reduktaz enzimini inhibe etmektedir. İçerdiği %1 biotin saçların kalitesinin artışını sağlayarak, uzama hızını da artırmaktadır.

Xpecia Tablet
Genetik saç dökülmelerine karşı etkisi olan diğer maddeler isoflavon ve saw palmettodur. Bu maddeler de yine yukarıda belirttiğimiz Xpecia Tablet içerisinde bulunmaktadır. Xpecia hem ailesel yatkınlıktan dolayı hem de kadınlarda yaygın bir şekilde meydana gelen kansızlık ile demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinde etkilidir. Xpecia tablet kadınlar ve erkekler için iki özel ayrı formda bulunmaktadır. İsoflavon ve saw palmetto sayesinde DHT hormonunu engellemenin yanı sıra içeriğinde bulunan biotin ile saç kalitesinin artışı sağlanmakta ve hızlı uzaması söz konusu olmaktadır. Çinko, demir ve folik asit eksikliğine de destek olur. Ginkgo biloba ile damarları genişlettiği gibi saç kalitesinin artışını da sağlar.

Dökülmenin Kaynağı DHT (Di Hidro Testosteron)
Irsi sebeplerle meydana gelen dökülmelerde sebep erkeklik hormonu olan testosteron ile ilişkilidir. Testosteron erkeklerin testis, kadınların ise yumurtalıklarında üretilmektedir. Erkeklerde 50-60 kat çok daha fazla bulunduğundan erkeklik hormonu olarak bilinir. Sorunun net kaynağı Alfa-5 redüktaz enziminin testosteronu DHT’ye dönüşmesidir. DHT kıl köklerine ciddi zarar verebilen bir hormondur. Zaman zaman saçların kalitesinin azalmasına sebep olur ve daha sonrasında dökülme meydana gelir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kimlerde Meydana Gelir?
Yazımızın akışında sürekli belirttiğimiz gibi ailesel yatkınlıktan dolayı meydana gelen erkek tipi saç dökülmelerinde, özellikle anne veya babada görülen dökülme veya kellik çocuklarını da ciddi risk altına almaktadır.

Sorun Ergenlik Bitiminde Başlangıç Gösterir
Genetik dökülme genellikle 16-20’li yaşlarda başlar. İlerleyen yaşlarda da devam eder. Fakat sorunun en ciddi ve büyük kısmı ergenlik sonrasında 20’li yaşların başlangıcında görülür. Bu neden de erkek ve kız fark etmeksizin, bu yaşlarda çok dikkatli olunmalıdır.

Genetik Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?
Irsi nedenlerle meydana gelen saç dökülmelerinin çözümü oldukça kolaydır. Dökülmenin teşhis edilmesi ile önlem almak için tespitlerde bulunulmalıdır. Ergenlik döneminden sonra başlangıç aşamasında fark edildiğinde önlem alabilmek için ciddi anlamda geniş bir zaman söz konusudur. Çünkü herkeste aynı olmasa bile saç dökülmeleri ile ardından gelecek olan kellik durumunun arasında 5-10 yıl kadar zaman bulunmaktadır. Bu geniş zaman dilimi içerisinde kişi ciddi anlamda önlem alarak, çözüm bulabilir. Hatta herkes aynı önemi verip, dikkat ettiğinde dünyada kellik diye bir kavram kalmayacaktır.

Aşağıda ki sıralayacağımız maddeler genetik dökülmelere karşı çözüm sunmaktadır.

Minoxidil
1980 yıllarında hipertansiyon hastalarının tedavisi amacıyla geliştirilmiş olan Minoxidil, kullanan hastalarda abartılı kıl artışına sebep olmuş ve piyasadan toplatılmıştır. Bir zaman sonra ise solüsyon formunda üretilerek bölgesel saç dökülmesi tedavisinde kullanıma sunulmuştur. Kıl köklerinde güçlenmeye ve saç kalitesinin artışına olanak veren Minoxidil’in saç dökülmesine dur dediği görülmüştür. Fakat günümüzde maddenin bunu nasıl yaptığı henüz net bir şekilde bilinmemektedir. Düşünülen ise saçlı deride kanlanmayı artırmaya yönelik etkisinin olduğudur. DHT önleyici yönü olmadığından erkek tipi dökülmelerde çok etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle DHT’den dolayı meydana gelen dökülmeler de aşağıda izah edeceğimiz finasterid içerikli madde kullanılmalıdır. Yan etkisi olan bu madde sivilcelenme, baş dönmesi, baş ve göğüs ağrısı ile kalp atışlarında hızlanma meydana getirmektedir.

Finasterid
Minoxil gibi saç dökülmelerine karşı etkisinin tesadüfen ortaya çıktığı maddelerden biridir. 1992’de prostat büyümesini engellemek adına geliştirilen Proscar isminde ki ilaç 1mg olarak satışa sunulmuştur. Bu ilaç 1997 yılında da erkek tipi dökülmesinin tedavisi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. DHT oluşumuna %60-70 oranında engel olduğu net bir şekilde kanıtlanmış olup 1 mg ve 5 mg formlarında çeşitleri bulunmaktadır. Cinsel istekte azalma, sertleşme, erken boşalma gibi yan etkileri söz konusudur. Aynı zaman da erkeklerde jinekomasti yani erkeklerde meme büyümesi sorunu ortaya çıkmaktadır.

Procapil (Önerilen Madde)
Fransa’nın ünlü saç sağlığı markalarından Saderma Pharma isminde ki firmaya bağlı bilim adamları tarafından geliştirilen Procapil isminde ki maddenin içerisinde 3 farklı molekül bulunmaktadır. Bu sebeple complex bir üründür ve DHT’nin sebep olduğu saç dökülmelerini engellemektedir. Bu moleküllerin isimleri apigenin, oleanoic asit ve biotinil tripeptid’tir. DHT’yi engellediği gibi aynı zaman da bölgesel damar genişlemelerini sağlarken, biotin ile saç kalitesinin artışına ve saçın uzama hızının artışına yardımcı olmaktadır. Diğer sıraladığımız maddelerden daha başarılı olurken aynı zamanda yan etki içermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018