Dökülen saç nasıl çıkar?

Dökülen saç geri çıkarmı

Bu sorunun cevabı hem “evet” hem de “hayır” dır. Yani sorunun cevabı dökülmenin sebebine bağlı olarak değişir. Mesala yanmaya bağlı olan saç kaybı asla geri çıkmaz ama gebeliğe bağlı saç kayıpları hiçbir şey yapılmasa bile büyük oranda geri çıkar.

Dökülen saç nasıl çıkar

Bu sorunun cevabını nedenlere göre özetleyerek şu şekilde ele alalım.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi;

Ailesel veya AGA da denir. % 95’ler düzeyinde en sık dökülme şeklidir. En yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir. Doğru tedaviyle % 90’lar düzeyinde başarılı olunabilir, önemli olan doğru ilacı seçmek ve uzun süreli kullanmaktır. Bu şekilde olan saç dökülmelerini geri çıkarmaya yönelik 3 madde vardır procapil, minoxidil ve finasterid. Bunlar içerisinde orta ve uzun vadede en etkilisi procapildir.

Saçkıran;

Dar alanlarda tam kayıp vardır. Sarımsak, kortizon, gibi ürünlerle tedavi edilmeye çalışılır en başarılı madde SADBE (squarik asit di butil ester) dir. Başarı oranları % 93-95’ler düzeyindedir.

Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi;

Kansızılk tedavisiyle büyük oranda saçlar geri çıkar, ek olarak B7 vitamini alınabilir, bölgesel ürün kullanımı gereksizdir.

Guatr hastalarında saç dökülmesi ;

Guatrın şekline göre ilaçla veya ameliyatla tedavi sonrası saçlar geri çıkar, kansızlığa bağlı kayıplar gibi büyük oranda geri çıkar, ek olarak B7 vitamini veya Xpecia benzeri formüller kullanılabilir.

Gebelikte saç kayıpları ;

Gebelik veya loğusalık döneminde görülen dökülmeler genellikle hiçbir şey yapılmasa da geri çıkar ancak B7 vitamini ya da Xpecia gibi formülasyon ürünler alındığında daha erken ve kaliteli çıkma sağlanır.

Diyete bağlı saç dökülmesi ;

Diyet bırakıldığında hepsi olmasa da bir kısmı geri çıkar, saçların geri çıkma oranını artırmak için 10 mg B7 vitamini veya geniş spektrumlu ürünler kullanılmalıdır. Diyete devam etmek kaybı artırabilir. Bu sebeple beslenme şekli değiştirilmelidir.

Sonuç olarak

Dökülen saç nasıl çıkar sorusunun cevabı sebebe göre değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018