Procapil

Saç dökülmesi tedavisi dünyada en fazla suistimal edilen hastalıktır. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış toplam üç çeşit madde içeren ilaçlar ve üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış daha çok piyasa ürünü olarak adlandırılan yüzlerce bitkisel ürün vardır. Seçimde dikkatli olunmalı ve mutlaka bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış ilaçlar tercih edilmelidir.

Procapil Nedir?
Fransız firması Sederma Pharma laboratuarlarında saç dökülme tedavisi amacıyla geliştirilmiş üçlü komplekstir. Dökülme tedavisinde kullanılan finasterid ve minoxidile yakın düzeylerde etkili olduğu yapılan güvenilir bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bilimsel veriler istatistiki değer olarak sayfanın devamında ele alınmıştır.

hairforte-sprey-6

Procapil Etkisi
Minoxidile benzer şekildeki gibi kökü uyarır ve bölgedeki damarları genişleyerek köke gelen kan miktarını artırır. Bu sayede yaklaşık minoxidile eş düzeyde etkili olur. Bu etkisini yaparken kalp üzerinde herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Kanlanmanın artışı saçın büyüme hızını ve kalitesini artırır.
Dökülmenin asıl sebebi olan hormon DHT ( Di Hidro Testosteron) oluşumunu azaltarak köke zararlı madde oluşumunu engellemiş olur. Bu sayede orta ve uzun vadede etkisi azalmaz. DHT’yi bölgesel olarak engellediği için finasterid ve dutasterid gibi cinsellik üzerinde yan etki yaşanmasına neden olmaz.

Procapil Yan Etkileri
Yukarıda belirtildiği gibi cinsellik üzerine yan etki bildirilmemiştir. Kafa derisinde alerji yapma riski vardır ancak bu çok düşük sıklıkta rastlanmaktadır. Bütün ürünlerde olduğu gibi alerji görüldüğünde kullanıma son verilir. Antialerik form ile devam edilebilir.

Procapille Finasterid ve Minoxidilin Karşılaştırılması Çalışmaları
Finasterid; Prokapil dökülmenin en önemli sebebi olan D.H.T hormonunun oluşma miktarını azaltırken kökteki koruyucu tabaka kollegen 5 düzeyini artırır. Kollagen düzeyi artması DHT’nin köke ulaşmasını engeller. Hormonun miktarının azalması ve köklere ulaşmasının engellenmesi olacak hasarı da engellemiş olur. Bu çalışmada 11 ay boyunca tablet olarak alınan günde 1 mg finasterid için yayınlanan bilimsel çalışmalarla kıyaslamasında gösterilmiştir.

Minoxidil; Çalışma kadınlar için % 2 ile erkekler için % 5 minonoxidille yapılmıştır. Uygulamada saçtan alınan örnekler birinci gün ve çalışmanın 2. haftasının sonunda alınıp saç kılının çapı ölçülmüştür. Çıkan sonuçlar istatistiği önemi olmayacak düzeylerde benzer çıkmıştır.

Procapil İçeren Sprey Çeşitleri
Kadın ve erkekler için farklı içeriklerle üretilmektedir. Kadınlar için üretilene % 2 erkekler için olanlara % 3 yoğunluklu olarak üretilir. Kadınlarda daha düşük konsantrasyonda üretilmesinin nedeni kadınlarda DHT miktarının daha düşük olmasıdır. Bazı firmalar “bizimkinde daha fazla var” gibi insanları aldatıcı bir şekilde % 5 oranında olduğunu yazsa da bunun bilimsellikle ilişkisi yoktur. Çünkü bilimsel çalışmalarda optimum dozlar belirlenmiş ve o şekilde üretilmektedir.

İçeriğinde ek olarak bitkisel aktifler bulunan spreylerin daha etkili sonuçlar almayı sağladığı da yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

kadin-ve-erkeklerde-sac-dokulmesi

Procapil Ne Kadar Kullanılır?
Bilindiği gibi genetik saç dökülmesi tedavisi aralıksız devam etmeyi gerektirir. Çünkü sebep olan hormon vücutta sürekli bulunmaktadır. Burada procapilin bazı üstünlükleri öne çıkmaktadır.

Benzer bilimsel ürünler sürekli günde iki defa kullanmayı gerektirirken procapilin kullanım şekli şöyledir; ilk 3 ay günde iki defa, sonraki 3 ay günde bir defa kullanılır. Devam eden dönemde ise iki günde bir defa kullanılır. Bu şekilde kullanım hasta uyumunu artırdığı gibi ekonomik de olmasıdır. Kullanımda sadece kafa derisinin ıslatılması yeterlidir, çok geniş açıklıklar da bile 5-6 fıs yeterli olmaktadır. Ancak daha dar alanlarda daha aza kullanılabilir.

40 Comments

Add a Comment
 1. Yaklaşık bir 1.5 senedir sacımın alın kısmında acılmalar oldu. Saclarım dokulmeden caresıne bakmak istiyorum aılede genetik saç dökülmesi var.. Acaba bunu nasıl engellerim..

  1. Hairforte sprey ve xpecia tableti düzenli kullanarak genetik dökülmenizi önleyebilirsiniz.

 2. Benim genetik ve hormonsal dökülmem var.hait fort yada minoxil kullanıp bırakırsanız saçlarınız tekrar dökülüyor dıyorlar.kullanan varsa yardımcı olabilir mi

  1. Genetik dökülme kronik bir hastalık gibidir. DHT hergün yapılır ve alınır. Tedavi için DHT yi baskılmak gerekir. Istediğiniz sonucu aldıktan sonra ilaç kullanmayı bırakırsanız tekrar dökülecektir

   1. Hocam peki ben dht yi önleyecek ilaç kullansam ixpecia gibi belli süreden sonra vücut bağışıklık kazanıyor ve etki etmiyor dıyorlar.hair forteyede öyle keza.bilginiz var mı

 3. Peki fazla dozda ilaç kullanırsak ne olur ?? Mesela 3 ay değilde 1 sene gün de 2 defa uygulasak vücudumuzdaki dht de sıkıntı çıkarmı ilerde olası yan etkiler ne olur?

  1. Hayır, Böyle bir sıkıntı olmaz. Sadece lokal alerji riskini arttırırsınız

  2. Merhaba hocam 1 aydır saçımı ektirmisim acaba hair sprey kullanabilir miyim

   1. kullanabilirsiniz. Kıl köklerinin beslenmesi artar ve daha kaliteli bir şekilde çıkar.

 4. sakal için kullanılır mı
  içeriğine ne var

  1. Sakal için kullanılabilir ama kullanıldığı sürece etkilidir.

 5. Merhaba ben uzun süre (1 yıl kadar) günde 2 defa Durulama yapmadan kullandım saçımı yıkadıktan sonra spreyi sıktım her seferinde ve sonrasında allerji gelişti kaşıntı ve kepeklenme oldu saç dökülmesi arttı. 2-3 hafta ara verip Anti allerjik olanı aldım. Anti allerjiği kullandığımdada yine kaşıntı kepeklenme yaptı. Tekrar ara verdim kaşıntı kepeklenme kaybılunca tekrar başladım ve yine kaşıntı kepeklenme oldu. Artık vazgeçtim ama saç dökülmeside eski haline döndü tabi. Bırakalı 5-6 ay oldu. Nasıl bir yol izlemeliyim ne önerirsiniz. Teşekkürler

  1. Alerjik reaksiyon en az hairforte sprey de gelişir.Eğer hairforte sprey kullanırken alerji oluştuysa diğer spreyleri de kullanamazsınız. siz tedavinize günde 2 adet Xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet ile devam etmenizi öneririm.

 6. Sayın uzman hairforte dermaroller ile beraber kullanabilinirmi. Etkisi ne olur saygılar.

  1. Hairfortw spreyi dermarollwr ile birlikte kullanmanız emilimi hızlandırır, daha iyi olur,kullanabilirsiniz.

 7. Saç serumu kullanıyorum da kafamda kızarıklık oluştu hafiften miktarını azaltıp kullanmaya devam mi edeyim tamamen bırakayım mi içinde %3 oranında procapil var

  1. Kanlanmanın artmasına bağlı kızarıklık oluşabiliyor , bir süre sonra kızarıklık gerileyebiyor, devam edin şikayetleriniz artarsa o zaman kesin.

 8. Ben finasterid kullaniyorum halihazirda hairforteyi finasteridle beraber kullansam sonra 6 ay gibi bir sure sonra hairforteyi birakip finasteridi kullanmaya devam etsem hairforte ile oluşmus olan iyilesme birakinca tekrar kotulesirmi

  1. Bu durumda olay sadece DHT nin baskılanması değil, aynı zamada saçın ihtiyacı olan başka maddeler de var. Bu nedenle inasterd tek başına yetersiz kalır.

 9. Arkadaşlar, ben kullandım gayet başarılı ve saç tellerini kalınlaştırıyor. tavsiye derim. Herkese geçmiş olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HairForte Sprey © 2018