Procapil

Saç dökülmesi tedavisi dünyada en fazla suistimal edilen hastalıktır. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış toplam üç çeşit madde içeren ilaçlar ve üzerine hiçbir bilimsel çalışma yapılmamış daha çok piyasa ürünü olarak adlandırılan yüzlerce bitkisel ürün vardır. Seçimde dikkatli olunmalı ve mutlaka bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış ilaçlar tercih edilmelidir.

Procapil Nedir?
Fransız firması Sederma Pharma laboratuarlarında saç dökülme tedavisi amacıyla geliştirilmiş üçlü komplekstir. Dökülme tedavisinde kullanılan finasterid ve minoxidile yakın düzeylerde etkili olduğu yapılan güvenilir bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bilimsel veriler istatistiki değer olarak sayfanın devamında ele alınmıştır.

hairforte-sprey-6

Procapil Etkisi
Minoxidile benzer şekildeki gibi kökü uyarır ve bölgedeki damarları genişleyerek köke gelen kan miktarını artırır. Bu sayede yaklaşık minoxidile eş düzeyde etkili olur. Bu etkisini yaparken kalp üzerinde herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Kanlanmanın artışı saçın büyüme hızını ve kalitesini artırır.
Dökülmenin asıl sebebi olan hormon DHT ( Di Hidro Testosteron) oluşumunu azaltarak köke zararlı madde oluşumunu engellemiş olur. Bu sayede orta ve uzun vadede etkisi azalmaz. DHT’yi bölgesel olarak engellediği için finasterid ve dutasterid gibi cinsellik üzerinde yan etki yaşanmasına neden olmaz.

Procapil Yan Etkileri
Yukarıda belirtildiği gibi cinsellik üzerine yan etki bildirilmemiştir. Kafa derisinde alerji yapma riski vardır ancak bu çok düşük sıklıkta rastlanmaktadır. Bütün ürünlerde olduğu gibi alerji görüldüğünde kullanıma son verilir. Antialerik form ile devam edilebilir.

Procapille Finasterid ve Minoxidilin Karşılaştırılması Çalışmaları
Finasterid; Prokapil dökülmenin en önemli sebebi olan D.H.T hormonunun oluşma miktarını azaltırken kökteki koruyucu tabaka kollegen 5 düzeyini artırır. Kollagen düzeyi artması DHT’nin köke ulaşmasını engeller. Hormonun miktarının azalması ve köklere ulaşmasının engellenmesi olacak hasarı da engellemiş olur. Bu çalışmada 11 ay boyunca tablet olarak alınan günde 1 mg finasterid için yayınlanan bilimsel çalışmalarla kıyaslamasında gösterilmiştir.

Minoxidil; Çalışma kadınlar için % 2 ile erkekler için % 5 minonoxidille yapılmıştır. Uygulamada saçtan alınan örnekler birinci gün ve çalışmanın 2. haftasının sonunda alınıp saç kılının çapı ölçülmüştür. Çıkan sonuçlar istatistiği önemi olmayacak düzeylerde benzer çıkmıştır.

Procapil İçeren Sprey Çeşitleri
Kadın ve erkekler için farklı içeriklerle üretilmektedir. Kadınlar için üretilene % 2 erkekler için olanlara % 3 yoğunluklu olarak üretilir. Kadınlarda daha düşük konsantrasyonda üretilmesinin nedeni kadınlarda DHT miktarının daha düşük olmasıdır. Bazı firmalar “bizimkinde daha fazla var” gibi insanları aldatıcı bir şekilde % 5 oranında olduğunu yazsa da bunun bilimsellikle ilişkisi yoktur. Çünkü bilimsel çalışmalarda optimum dozlar belirlenmiş ve o şekilde üretilmektedir.

İçeriğinde ek olarak bitkisel aktifler bulunan spreylerin daha etkili sonuçlar almayı sağladığı da yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

kadin-ve-erkeklerde-sac-dokulmesi

Procapil Ne Kadar Kullanılır?
Bilindiği gibi genetik saç dökülmesi tedavisi aralıksız devam etmeyi gerektirir. Çünkü sebep olan hormon vücutta sürekli bulunmaktadır. Burada procapilin bazı üstünlükleri öne çıkmaktadır.

Benzer bilimsel ürünler sürekli günde iki defa kullanmayı gerektirirken procapilin kullanım şekli şöyledir; ilk 3 ay günde iki defa, sonraki 3 ay günde bir defa kullanılır. Devam eden dönemde ise iki günde bir defa kullanılır. Bu şekilde kullanım hasta uyumunu artırdığı gibi ekonomik de olmasıdır. Kullanımda sadece kafa derisinin ıslatılması yeterlidir, çok geniş açıklıklar da bile 5-6 fıs yeterli olmaktadır. Ancak daha dar alanlarda daha aza kullanılabilir.

56 Comments

Add a Comment
 1. urunu kullanali 2 hafta oldu oncesinde minoxil kullaniyodum saclarim daha çok seyreldi. yani urunun bi faydasini degil de zararini gordum neden boyle oldu acaba ?

  1. Ne kadar süredir minoxil kullanıyorsunuz bu önemli, hairforte içeriği nedeniyle alttan yeni kılların çıkışını hızlandırmış olabilir bu da cansız saçların dökülmesinin artmasına neden olur. Bu durum yaklaşık üç ay kadar sürebilir.

 2. Hocam procapil neden fda onaylı olmadıgını söylermisiniz. Ayrıca ilacı bugunden itibaren kullanmaya basladım sonucları gözümle görücem artık

  1. Procapil FDA onaylı değil çünkü fransızların geliştirdiği bir ürün

 3. dökülme problemim olduğunu söyleyemem ama saçlarım çok seyrek. ilacı kullanmaya ara verdiğimde yeni çıkan saçlarım dökülür mü

  1. Eğer saçınızı ince ve seyrek olmasına neden olan sorunu tedavi etmezseniz, bırakınca tekrar eski haline döner.

 4. Hocam 1 haftadır bu spreyi kullanıyorum ama yanında herhangi bi yardımcı bi ilaç kullanmıyorum yinede olumlu sonuçlar alabilirmiyim ?

 5. Hocam saçlarım 2 sene olmadı seyrekleşti. Tepe bölgem açıldı ve kalan saclarımsa cansız . Kaybettiğim ve cansız olan saçlarımı tekrardan kazanabilirmiyim

 6. Ürünün yanında diğer besleyici serumlardan kullansam sorun olur mu loreal saç bakım serumu

  1. Hayır, gerekmez. Eğer vitamin almak istiyorsanız ağızdan alınanlar kullanmalısınız. Xpecia olabilir

 7. Merhaba Hocam ben Prp ve Mezoterapi yaptırıyorum üstünede xpecia tablet kullanıyorum sizce incelmiş saç tellerime faydası olurmu ayreten xpecia tableti kullanmaya başladıktan sonra cinsel isteksizlik ve peniste ereksiyon problemi oluşmaya başladı eczane böyle bir problem olmayacağını söylemişti

  1. Evet, söylediğiniz problemlerin Xpecia ya bağlı görülmesi mümkün değil, çünkü içerisindeki gingko biloba nedeniyle tam zıttı geri dönüşler alıyoruz. Saç tellerinizin kalitesini artırır.

   1. Merhaba , hairforte spreyi dermoraller ile kullanılması uygun mudur? Uygunsa nasıl kullanılmalıdır?

    1. Uygundur. Losyonu saçlı deriye uyguladıktan sonra dermoroller ile masaj yaparsanız emilim artar.

 8. Merhaba,hairforte uygulandıktan bir süre sonra saçı yıkamak gerekir mi? Saç dökülmesi çoksa uygulanan doz arttırılabilir mi

  1. Sprey en az 4 saat saçlı deride yıkamadan kalmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HairForte Sprey © 2018