Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin % 95-98’i hormonal yani genetiktir (AGA), kadınlarda görülen dökülmelerin % 50’si bu tiptedir. Geride kalan % 50’nin sebebi ise çok sayıdadır ve bunların tamamı kadın tipi dökülme olarak tanımlanır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi % 50’si genetiktir, genetik olan dökülme ayrı sayfada ele alınmıştır. Bu yazımızda diğer sebepler ele alınacaktır.

Kadın tipi dökülme

Erkeklerinki bilindiği gibi daha çok öne, üst ve tepe kısımdan olur buna karşın kadınlardaki tüm kafadan dökülme şeklinde olmaktadır. Kafanın her yerinden eşit oranda dökülme vardır yani ense kısmı da seyrekleşmiştir. Sebepleri ve tedavisi ailesel denilen erkek tipi saç dökülmesinden farklıdır.

 

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir

Guatr hastalığına bağlı saç dökülmeleri;

Zehirli yani tiroid hormonları yüksek veya düşük olabilir. Hormonun yüksek olduğu zehirli guatr da saçlarda kökten dökülmeden çok kırılma şeklinde dökülme olur. Saçta incelme, kalitesizleşme olarak başlar sorun giderek şiddetlenir ve hasta artık tarak vurmak bile istemez. Beraberinde zehirli guatrın diğer belirtileri olan aşırı terleme, çarpıntı, kilo kaybı da vardır.
Hormon azlığı olan hipotiroidi de saçlar soluklaşır, söner ve kalite kaybederek dökülür. Bu hastalıkta da hareket etme isteksizliği, isteksizlik, kilo alma gibi ek sorunlar görülür

Anemi (kansızlık);

Bayanlarda en sık tespit edilen saç dökülmesi sebeplerindendir ancak genellikle başka sebep bulunamadığı için hastayı ikna etmek için biraz da uydurma bir sebeptir. Kansızlık sebebiyle saç kökü beslenemez şeklinde izah edilmeye çalışılsa da gerçek anlamda kansızlık tanısıyla tedaviye alınan hastalar arasında görülen saç dökülmesi sıklığı normal kadın toplumuyla yaklaşık aynıdır.
Yine anemi tedavi edilse de dökülmenin devam ettiği görülmektedir.

 Hamilelik Dönemi Saç Dökülmeleri

Hamilelik vücut için önemli ağır bir strestir, vücudun yükü giderek artar. Bu stres, bebeğin vitamin ve mineralleri kendine kullanması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi dökülmeye sebep olabilir, genellikle kansızlıkta eşlik eder.

Doğum Sonrası Loğusalıkta Saç Dökülmesi

Hamilelikteki stres doğumla azalsa da bebek olması yeni bir stres, emzirmek de vücuttan kayıpların devamına neden olur. Aslında bir anlamda gebelikteki sorun devam eder. Aile içi ek stresler de eklenebilir. Madde eksikliği en sık neden olduğu için emziren annelerin de güvenle kullanabileceği Xpecia Tablet kullanılabilir.

Ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleri ;

Saçın ihtiyaç duyacağı maddeler yeterli alınamadığından dökülme olur. Sık rastlanan bir sorun değildir ama diyet yapanların bu konuda da dikkatli olması gerekir. Sorun giderek artıyorsa saçın ihtiyaç duyabileceği maddeleri içeren Xpecia Tablet gibi geniş spektrumlu bir ilaç ek olarak alınmalıdır.

Strese Bağlı Saç Dökülmeleri

Stres vücut için extra bir yüktür özellikle ağır streslerde sık karşılaşılan sorunlardır. Yakın birinin ölümü, ağır bir hastalık geçirme sorunlarında görülür.
Üniversite sınavı gibi ciddi sınavlara giriş ve öncesi yoğun ders çalışma da stres oluşturur ancak burada çok dikkat edilmesi gereken bir durum daha vardır
Şöyle ki;
Üniversite sınavına giren kişi aynı zamanda ergenliğe girdiği için hormonlar da devreye girer, buna bağlı olarak genetik dökülme de olabilir.

Menopoza bağlı dökülme:

Bu dökülmenin sebebi hormonlar olduğu için erkek tipi (ailesel-AGA) dökülme olarak değerlendirilip ona göre tedavi planlanmalıdır.

Daha fazla bilgi için http://www.sacdokulmesitedavisi.net sitesinden yararlanabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Temel soruna yönelik ilaçlar kullanılmalı, yine duruma göre yaşam tarzı veya beslenme değişiklikleri yapmak gerekebilir
Kansızlık; Demir ilaçları ya da tercihen demir de içeren saç ilaçlarından biri alınabilir.
Hamilelik; Katlanılması gereken bir durumdur, genellikle kendiliğinden düzelir
Loğusalık; stres azaltılmalı, beslenme düzenlenmeli, sorun şiddetliyse geniş spektrumlu bir ilaç alınmalıdır
Stres; Doktor önerisi ile rahatlatıcı ilaç kullanılmalıdır
Menoz; Menopecia Tablet kullanılabilir
Zehirli guatr; Tercihen zehiri azaltıldıktan sonra ameliyat yapılır
Guatr; Hormonu tamamlayacak düzeyde hormon alınması sorunu çözebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HairForte Sprey © 2018