Irsi Saç Dökülmesi

Irsi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinste de görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir. Erkeklerde görülen saç dökülmelerin % 95 ini, kadınlarda görülen dökülmelerin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür dökülmedir. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür. AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır.

Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür. Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken kafa derisinde genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller.

Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Kafa derisinin ön tarafından başlar. Kafa derisindeki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır. Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testosteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestosteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

Ailesel saç dökülmesinde ilk tercih edilecek ürünler HGF Sprey, promox sprey, hairforte sprey olabilir. Sprey kullanamayacaklar içinse ilk tercih propecia tablet tir.Tüm bunlara ek olarak günde 2 mg B7 vitamini kullanmak saçlarda kalite artışı da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HairForte Sprey © 2018